Čím nejvíc ničíme zdraví svých očí

 

Bohumila Kunertová

 

Foto: Envato Elements

Ilustrační foto

Zdravé oči a schopnost vidět vše okolo sebe bereme často jako samozřejmost – alespoň do doby, než se začnou objevovat první potíže. Někdy za to mohou vrozené vady, mnohdy si ale kvalitu vlastního zraku ničíme

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala znepokojivou zprávu, ve které v blízké budoucnosti předpovídá dramatický nárůst potřebnosti péče očních lékařů. Zároveň poukazuje na to, že již nyní mají v celosvětovém měřítku zhruba 2,2 miliardy lidí problémy se zhoršeným zrakem – a zhruba polovině těchto případů se dalo podle zprávy předejít.

„Někteří lidé nevěnují svým očím takovou pozornost, jakou by si zasloužily, nedocházejí na pravidelné oční testy. Tím snižují šanci, že se dají zavčas odhalit stavy jako šedý zákal, glaukom či věkem podmíněná makulární degenerace,“ vysvětluje pro server Independent oftalmolog Jørn Slot Jørgensen.

„Pokud jsou mnohé stavy odhaleny a řešeny brzy, mohou být zvládnuty do takové míry, že zrak výrazně nezhorší,“ uvádí dále Jørgensen

Jak odborník dodává, nemalou roli v tom sehrála i pandemie koronaviru. „S přechodem na práci z domova lidé trávili více času u obrazovek počítačů a dalších zařízení, a to jak kvůli práci, tak i ve volném čase. Upřednostnění kvality zraku by přitom mělo být při takovém chování zásadní,“ doplňuje.

Spolu s dalšími odborníky pak upozorňuje na nejčastější nešvary, kterými sami přispíváme k tomu, že se nám zrak zhoršuje mnohem výrazněji a rychleji.

Vynechání pravidelných prohlídek

Prevence je důležitá, i co se zdraví očí týká. Je vhodné, aby každý člověk alespoň jednou za dva roky prošel kontrolou. Jak již bylo zmíněno, včasná detekce jakéhokoli problému, ke které mohou dopomoci právě pravidelné kontroly, je zásadní pro co nejlepší léčbu.

Dlouhá doba trávená před obrazovkou

Vysoce rozšířená moderní zařízení sice v mnohém zlepšují a usnadňují život, očím ale rozhodně jejich záření neprospívá

Nedostatečná ochrana proti UV záření

Dalším nepříjemným faktorem, který škodí našim očím, je sluneční záření. Ochrana před ním je poměrně jednoduchá, stačí k tomu kvalitní sluneční brýle. Přesto je mnoho lidí nenosí.

Špatná strava a nedostatek živin

„Nevhodná strava, která postrádá základní živiny, jako jsou vitamíny A, C a E, a také minerály jako zinek, může výrazně poškodit zdraví očí. Je tak nejlepší konzumovat vyváženou stravu bohatou na listovou a další zeleninu, barevné ovoce a také zdroje omega-3 kyselin,“ vysvětluje Jørgensen.

 

Potřebujete nové brýle nebo opravit ty staré?

Stavte se na jakoukoli ze 3 prodejen a rádi váš požadavek vyslechneme.
Pokud vám není něco jasné, napište nám nebo zavolejte.
Zavolat +420 518 355 283
Napsat zprávu

Akce a novinky

Přečtěte si informační servis o akcích v Optice Šefčíková nebo si nastudujte, jak se o své brýle starat.